Yeni Başlayanlar için Rehber

20 Aralık 2017 Kapalı ile admin

Keçe iğneleme tekniği ile yeni karşılaşmış veya yeni yeni merak sarmış olanlar için, bana sıkça gelen sorulardan derlediğim ufak bir rehber hazırladım.

Keçe iğneleme tekniği ile çalışacaksanız ve en ufak bir fikriniz dahi yok ise ne alacağınızdan, sahip olmanız gereken malzemeler şunlardır:

*Keçe iğneleme süngeri
*Keçe iğneleri ve
*Bu teknik için uygun kalitede renkli yün

Amazon üzerinden satışını yaptığımız, ihitiyacınız olan tüm ürünleri burada bulabilirsiniz: https://www.amazon.com.tr/s?me=A3J9UI5WE2XKFD&marketplaceID=A33AVAJ2PDY3EV

Büyük bir obje yapmayı planlıyorsanız (10-12 cm’den büyük ise)  hızlı şekil alabilir olma özelliği ve ekonomik olması sebebiyle HAM YÜN kullanmalı, üzerini renkli yünlerle kaplamalısınız.

İlk başta neler yapabilirim?
Başlangıçta iğneye ve yüne alışmanız, yüne iğne ile şekil verebilmeye dair beceri kazanabilmeniz adına basit figürler seçmenizde fayda var.

Eliniz alıştıkça ve bolca pratik yaptıkça her şeyi iğneleyebilirsiniz 😉

X bir figürü yapacağım, ne kadar yün gerekir, hangi ürünleri almalıyım, hangi iğneyi alayım?

-Ne kadar büyük yapacaksanız, ne kadar çok iğnelerseniz o kadar çok yün harcarsınız.
-Seçtiğiniz figür hangi renkleri içeriyorsa o renkleri almalısınız.
-Büyük bir obje yapacaksanız ham yün almalısınız.
-Sert, kaliteli bir sünger edinmelisiniz.

-Yeni başlayansanız en kalın iğne olan 36T (mavi başlıklı) iğneden başlamalı, kesinlikle ince iğnelere daha sonra geçmelisiniz.

SÜNGER ne olmalı?
Bazen fırça da kullanıldığını görmüşsünüzdür ama fırça sadece küçük bir yere (kumaşa vs) keçeyi uygulamak için ideal bana sorarsanız. Genel olarak fırçalar küçük oluyor ve büyük ebatlı 3D çalışmaları yaparken zemin olarak kullanmak için yetersiz kalıyor. O nedenle sünger hem alanı geniş olduğu için hem de figüre sürtünmede zarar vermediği için daha kullanışlı.

Sünger sert olmalı, üzerine koruma pedi koyup satışa koyduk biz, çünkü pedsiz, kumaşsız olunca iğneleme yaptıkça sünger zaman içinde aşırı aşınıyor ve kopup parçalanmalar oluyor. Sert, dansitesi uygun bir sünger mutlaka kullanılmalı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca Youtube kanalımda da bilgilendirici, yapım videoları mevcut: youtube.com/keceinadi