Kumaş üzerine Keçe İğneleme Nasıl Yapılır?

23 Kasım 2017 Kapalı ile admin

Keçe iğneleme tekniği ile 3 boyutlu figürler yapabileceğiniz gibi, kumaş veya zemin üzerine de çalışmalar yapmanız mümkün.

İğneleme tekniği ile tablo, şal, çanta, kıyafet üzerine yün ile desenlendirme yapabilirsiniz.

Genelde en çok karşılaştığım sorular, hangi kumaşa uygulama yapabilirim, kota, kalın plaka keçeye işleme yapılır mı, oluyor.

Islak keçeleme yöntemiyle yapılmış kumaşlara, ipek şal, polar, ince plaka keçeye her türlü iğne çok rahatlıkla girebiliyor ama kalın keçe veya kalın kot kumaşı kullanacaksanız ince iğneleri tercih etmeniz gerekiyor.

Bu noktada elinizdeki kumaş ve iğneleri denemeniz en doğrusu. Bazı kumaşlarda kalın iğne kullanılırsa kumaşta delik izler bırakır ve kumaşa zarar verebilirsiniz. Dolayısıyla kumaşınız kalın ise ince iğneleri tercih etmeniz en doğrusu. Sırasıyla kalından en inceye kullanabileceğiniz uygun iğneler: 36T, 38S, 40T ve bunların çiftlileridir.
Çiftli iğneler, tek iğneyle elde edeceğiniz sonucu ikiye katlar, daha hızla daha geniş alanı iğnelemiş olursunuz. Dolayısıyla uygun iğneyi seçtikten sonra çiftlileri de işinizi hızlandırmak için tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz bez çanta üzerine Frida Kahlo deseni nasıl işleniyor, bu videomuzdan temin edip (malzemeler kit halinde adresinize gönderilmektedir) öğrenebilirsiniz.