Keçe Yünleri – Kısa/Uzun Lifli nedir, hangisi ne için uygun?

10 Şubat 2018 Kapalı ile admin

Keçe yünleri, hammaddenin elde edildiği koyun ve küçük baş hayvanlara göre değişiklik gösterir. Yeni Zelanda ve Avustralya merinosu keçe iğneleme için en çok kullanılan yünler olmasına rağmen, boyanma ve kurutma işlemleri gereği farklı dokulara sahiptir.

Her yerde yana döne, özellikle belirttiğim bu ‘uzun lifli yün’ ve ‘kısa lifli yün’lerin farkını bir yazıyla anlatayım dedim.

Y.dışından yün satın almaya niyetlendiğinizde karşınıza çıkan ‘top merino’ tabirinin karşılığı uzun lifli yünlerdir ve hepsi düşük mikronda parlaktır genelde.  Doğal yünlerin boyama vs. işlemleri sonrası taranmasıyla lifler uzun uzun bir form alır. Genelde sarılı halde satışta göreceğiniz yünler bunlardır. Hani şu piyasada meşhur büyük firmalar var ya onların da yünleri işte tam da ‘top merino’ yani uzun lifli yünlerdendir.

Son zamanlarda çokça populer olan oklava kalınlağındaki örgü şişleri ile örülen yünler var ya hani, kiloyla satılan. Onlar da uzun lifli yünlerdir işte.

Kısa lifli yünler ise yine taranmış yünlerdir ama öncesinde yıkanırlar, taranırken de lifler kopar. Aslında taranma şekline göre farklılaşmışlardır. Bunları da y.dışında ‘batt’ olarak görürsünüz. Şahane yünlerdir. Benim bu  iş için favorilerimdir ki her yerde her zaman da bunları öneririm, sitede bulacaklarınız da onlardandır, yani kısa lifli yünlerdir.

Keçe iğneleme tekniği ile tablo, resim çalışması veya 3 boyutlu figürler çalışıyorsanız kısa lifli yünler en uygunudur. Çünkü kısa lifli yünler pamuk gibi kolay koparlar, kolay iğnelenirler.
Kısa lifli yünleri ıslak keçede de rahatlıkla kullanabilirsiniz, yün ince lifler sayesinde birbirine daha çabuk kenetlenir, hızla keçeleşir.