Ne aramıştınız

‘Uzun lifli yün – Kısa lifli yün’ ne demek?

‘Uzun lifli yün – Kısa lifli yün’ ne demek?

Lif meselesi nedir, ne değildir?

Her yerde yana döne, özellikle belirttiğim bu ‘uzun lifli yün’ ve ‘kısa lifli yün’lerin farkını bir yazıyla anlatayım dedim.

Y.dışından yün satın almaya niyetlendiğinizde karşınıza çıkan ‘top merino’ tabirinin karşılığı uzun lifli yünlerdir ve hepsi düşük mikronda parlaktır genelde.  Doğal yünlerin boyama vs. işlemleri sonrası taranmasıyla lifler uzun uzun bir form alır. Genelde sarılı halde satışta göreceğiniz yünler bunlardır. Hani şu piyasada meşhur büyük firmalar var ya onların da yünleri işte tam da ‘top merino’ yani uzun lifli yünlerdendir. Kİ bu tür yünlerde gramaj yerine uzunluk da belirtilebilir.

Son zamanlarda çokça populer olan oklava kalınlığındaki örgü şişleri ile örülen yünler var ya hani, kiloyla satılan. Onlar da uzun lifli yünlerdir işte.

Kısa lifli yünler ise yine taranmış yünlerdir ama öncesinde yıkanırlar, taranırken de lifler kopar. Aslında taranma şekline göre farklılaşmışlardır. Bunları da y.dışında ‘wool batt’ olarak görürsünüz. Şahane yünlerdir. Benim için favorilerimdir ki her yerde her zaman da bunları öneririm özellikle iğneleme için.

Hangi çalışmaya, hangisi uygun?

Uzun lıfli yünler; iğnelemeye, ıslak keçeye, 3D figür yapımlarına, keçe sabun yapımına uygundur.
Kumaş üzerine ben önermem, yani keçe resim (wool painting) tarzı çalışıyorsanız kısa lifli ile yapın derim.

Kısa lifli yünler; keçe iğneleme tekniği ile tablo, resim çalışması veya 3 boyutlu figürler çalışıyorsanız çok uygundur. Çünkü kısa lifli yünler pamuk gibi kolay koparlar, kolay iğnelenirler. Saç gibi uzun olup, iğnelenince kumaş üzerinde delikli, saçaklı bir görüntü bırakmazlar.
Sabun yapımında önermiyorum.

Kısa Lifli YERLİ ve İTHAL farkı nedir?

Yerli kısa lifliler aramıza yeni katıldı.
İğnelemesi oldukca kolay, cabuk bir araya gelen ve sıkılaşan kısa lifli yünlerdir.
Yine maliyeti düşürmek adına büyük objelerde içine ham yün kullanıp üzerini kaplamanız önerilir tabii 😉