Ne aramıştınız

Keçe İğneleme için Gerekli Malzemeler

Keçe İğneleme için Gerekli Malzemeler

Keçe İğneleme için Gerekli Malzemeler

Keçe iğneleme için en önemli ana malzemeniz iğnelemeye uygun keçe yünü ve keçe iğneleri olacaktır.

Keçe iğneleme ile figür yapımı, kesinlikle sünger üzerinde yapılmalıdır. Asla kucağınızda çalışmamalısınız.

Keçe yünü:

Keçe yünleri farklı koyun türlerinden ve farklı işlemlerden geçmiş olarak çok çeşitlidir. Keçe İnadı yünleri, iğneleme için kullanabileceğiniz en kaliteli, yumuşak yünlerdir. Piyasada bulunan sentetik ve uzun lifli keçe yünlerinden farklı olarak Avustralya merinosundan, el boyaması ile renklendirilmiş, 21 mikron ve kısa lifli yünlerdir.


Ham yün:

Renkli yünlere göre çok daha hesaplı olduğu için tercih edilir. Renkli merinos yünlerine göre daha sert ve kalın lifli olması sayesinde kolay iğnelenir. Hem ekonomik hem de zaman açısından tasarruf etmenizi sağlar.


Keçe iğnesi:

Keçe iğneleme için özel üretilmiş çentikli keçe iğneleri çok çeşitlidir. Yapacağınız çalışmanın detaylarına ve inceliklerine göre farklı keçe iğneleri kullanılır. En çok kullanılanlar #38, #40 ve #36’dır. Keçe iğneleri çentiklerin yerleşimine ve yoğunluğuna göre Triangle (T) ve Star (S) olarak kendi aralarında da 2’ye ayrılır.

En çok kullanılan, temel keçe iğnesi en uzun ve kalın olan 36T’dir. Hobi kitleri ile farklı iğnelerin, farklı kullanım alanlarını öğrenebilirsiniz.


Keçe iğneleme süngeri:

Çok sert veya delikli olmayan bir sünger kullanmalısınız. Ortalama 4 cm kalınlığında olmalı. Süngerin genişliği yapacağınız ürüne göre değişiklik gösterebilir.

 

Keçe iğneleme fırçası:

Eğer kumaş üzerine, örneğin tişört üzerine iğneleme yapmak istiyorsanız keçe fırçası kullanabilirsiniz.