Ne aramıştınız ?

İğneliyorum, tüylü tüylü görünüyor?

İğneliyorum, tüylü tüylü görünüyor?

İğneliyorum, tüylü tüylü görünüyor?

En çok karşılaştığım sorulardan biri herhalde bu.

Bir hevesle internette görüp beğenilen figür yapılmak üzere yola çıkılır, saatler geçer, bir türlü başkasının yaptığı o pürüzsüz görünüm elde edilemez. Peki neden?

Kullanılan yünün, iğneleme şeklinizin ve süresinin, kullandığınız iğnelerin hepsinin etkisi var bunda. Tek bir sebebi yok maalesef.

Eğer ki satın aldığınız yünler merino top dedikleri uzun liflere sahip, yarı sentetik yünlerden ise pürüzsüz görünüm elde etmeniz için elinize aldığınız o yünü pinçik pinçik edip dağıtmalı, bir nevi taramalısınız. Saç gibi uzun uzun serip iğnelemeye çalıştığınızda uzun lifin bir ucunu içeri iğnelerken öteki ucu çekiyor olursunuz çünkü.

Bu nedenle kısa lifli, taranmış merinos kullanmanız daha faydalı olacaktır. Bknz: Keçe İnadı yünleri 🙂
Kısa lifli yünleri iğnelerken iğne izi daha az olacağı gibi işlem sonunda da tüy tüy görünüm oluşmaz.

İğneleme süreniz ve iğneleme şekliniz derken ne demek istedim?

İğneleme işlemi sabır gerektiriyor malum, bir yerden bir yere yavaş yavaş sertleştirererek ilerlemelisiniz. Bir taraf sert, bir taraf yumuşak kalırsa, o yumuşak kısım yeteri kadar iğnelenmediği için tüy tüy görünecektir.
Her yere eşit derinlikte batırarak, yüzeyin her tarafının aynı miktarda iğnelenmesine özen gösterilmeli.

Ve kullanılan iğneler..
Tek tip iğne ile bir figürü sonuna kadar götürmeniz ne kadar doğru, tartışılır. İğneyi kimi yerde hafif batırarak, kimi yerde daha derin batırarak bir yere kadar düzgün formlar elde etmek mümkün olabilir ama bir çok keçe iğnesi çeşidi varken, onları kullanmak da gerekiyor tabiki 🙂

Son düzeltmeleri ve delikleri azaltmak için kullandığınız iğne ki genelde 38S’tir o, bir açıdan son rötuş yapacak ve pürüzsüz görünüme ulaşmanızı da sağlayacaktır.

Kısacası bu kadar iğneledim yeter dediğiniz yere kadar düzgün bir görünüm elde edersiniz. Sızlanmak yok 🙂