Ne aramıştınız?

Başlangıç için hangi iğneyi almalıyım?

Başlangıç için hangi iğneyi almalıyım?

Başlangıç için hangi iğneyi almalıyım?

Keçe iğneleme tekniği ile yeni tanıştınız, nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz, hadi keçe yünü buldunuz ve aldınız peki keçe iğneleri neden bu kadar çok çeşitli, neden bazıları uzun, bazıları daha pahalı, bazıları 7li, 5’li veya kalem içinde satılıyor..Aklınızda bu sorular var ise endişelenmeyin. Keçe iğnelemeye nereden başlayacağınızı anlatıyorum 😉

Keçe iğneleme ile figür/obje yapımı Türkiye’de yeni yeni yayılmaya başlıyor, dolayısıyla hobi malzemeleri dükkanlarına girdiğinizde keçe iğnesi istediğinizde size 1-2 tip iğne gösteriyorlar. Genelde bulabileceklerinizden biri SKC markasına ait iğnelerdir, 7’li olarak satılır. Herkes gibi satın almış ve denemiş biri olarak, hiç önermem.

Clover markasına ait keçe iğneleri iyidir. Fiyat performans açısından tercih edilebilir, biraz fiyatlıdır ancak memnun kalırsınız. Clover kendine göre heavy ve fine olarak iğnelerini 2’ye ayırmış. İnce detaylar için fine, hızlı ve çabuk şekillendirmek için heavy tercih edilebilir.

Tabii işin aslı, keçe iğneleri bizim piyasada karşımıza çıkanlar kadar kıt ve az değil.
Keçe iğnelerinden onlarca farklı yapıda ve işlevde iğne mevcut. En çok kullanılanlar 40 ve 36’dır.


Hangi keçe iğnesini almalıyım
sorusuna gelecek olursak;

Keçe iğneleme tekniği ile ilk defa bir figür yapımını deneyecekseniz en uzun ve en kalın 36T iğneyi tercih edin derim. İlk gün çok sayıda iğne kırma olasılığınız var, bu sebeple en dayanıklı kalın iğne 36T, başlangıç için en uygundur.

İğneye ve kullanımına aşina olduktan, yüne şekil vermeye biraz elimiz alıştıktan sonra detaylandırmada rahatlıkta kullanabileceğiniz 40T ile devam edebilirsiniz.

40S cross stoklarımıza yeni giren mor başlıklı iğne ise kısa bacaklı olduğu için kırılma riski yine az olan iğnelerden. Onunla da çok minik detaylar harici her türlü çalışmayı başlayıp bitirebilirsiniz.

El beceriniz geliştikçe daha pürüzsüz ve güzel figürler üretmek için diğer iğneleri de mutlaka edinmek isteyeceksiniz.

Uzun lafın kısası, keçe iğnelemeye başlangıç için alacağınız keçe iğnesi 36T olsun.
Eliniz alıştıkça daha ince iğnelere geçiş yapabilirsiniz.

Keçe İnadı keçe iğnelerini buradan temin edebilirsiniz.