Ne aramıştınız

Başlangıç için hangi iğneyi almalıyım?

Başlangıç için hangi iğneyi almalıyım?

Keçe iğneleme tekniği ile yeni tanıştınız, nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz, hadi keçe yünü buldunuz ve aldınız peki keçe iğneleri neden bu kadar çok çeşitli, neden bazıları uzun, bazıları daha pahalı, bazıları 7li, 5’li veya kalem içinde satılıyor..Aklınızda bu sorular var ise endişelenmeyin. Keçe iğnelemeye nereden başlayacağınızı anlatıyorum 😉

Keçe iğneleme ile figür/obje yapımı Türkiye’de gün geçtikçe hızla artmaya başlıyor, ben başladığımda sosyal medya dahi dutluktu neredeyse 🙂 ama halen hobi malzemeleri dükkanlarına girdiğinizde keçe iğnesi istediğinizde size 1-2 tip iğne gösteriyorlar. Onlar da hep belli markalarda.

Genelde bulabileceklerinizden biri SKC markasına ait iğnelerdir, 7’li olarak satılır. Herkes gibi satın almış ve denemiş biri olarak, üstelik çokça müşterimden ve öğrencilerimden de duyduğumla pekiştirilecek kadar kötüler, hiç önermem!

Ayrıca Çin’deki malum internet sitesinden aldığınız ucuz ve yavan iğneleri de lütfen tercih etmeyiniz. Çokca dönüş aldığım, çabuk kırılan, SKC’den farkı olmayan iğnelerdir ki bunlardan getirip satanlardan da uzak durmanız paranızı boşa savurmamak yerinde bir tercih olur. Demedi demeyin 🙂

Clover markasına ait keçe iğneleri iyidir. Fiyat performans açısından tercih edilebilir, biraz fiyatlıdır ancak memnun kalırsınız. Clover kendine göre heavy ve fine olarak iğnelerini 2’ye ayırmış. İnce detaylar için fine, hızlı ve çabuk şekillendirmek için heavy tercih edilebilir. Başka çeşidi yok, sadece 2 tipte iğnesi bulunuyor. **Bu yazımdan sonra herkes Clover iğnesi sattığımızı düşünse de bizim iğnelerin markası KEÇE İNADI’dır bunu tekrarlıyorum 🙂 iğneleri direkt üretici firmadan tedarik edip markalaştırıp başlıklandırıp paketleyip ‘fabrikadan halka’ satıyoruz 😉

Keçe iğnelerinden onlarca farklı yapıda ve işlevde iğne mevcut. En çok kullanılanlar genel olarak deneye deneye benim şu an satışa koyduğum kalınlıktakiler.


Hangi keçe iğnesini almalıyım
sorusuna gelecek olursak;

Keçe iğneleme tekniği ile ilk defa bir figür yapımını deneyecekseniz en uzun ve en kalın 36T iğneyi tercih edin derim. İlk zamanlar çok sayıda iğne kırma olasılığınız var, bu sebeple en dayanıklı kalın iğne 36T, başlangıç için en uygunudur.

38S de yine kalın bir iğnedir. 36T kadar olmasa da onunla da hızla şekillendirebilir, mesela figürlerin uzuvlarını sağlam şekilde birleştirebilirsiniz, kot veya kumaş üzerine iğneleme yapabilirsiniz, sabun yapımı için de uygun bir kalınlıktır.

İğneye ve kullanımına aşina olduktan, yüne şekil vermeye biraz elimiz alıştıktan sonra detaylandırmada rahatlıkta kullanabileceğiniz 40T ile devam edebilirsiniz.

El beceriniz geliştikçe daha pürüzsüz ve güzel figürler üretmek için diğer iğneleri de mutlaka edinmek isteyeceksiniz. Özellikle 40T’den daha ince 43T iğneyi mutlaka deneyimliyseniz satın alın, oldukça ince ve çabuk kırılabilir bir iğnedir ama yaptığınız tüm çalışmaların üzerinden onunla geçmek çalışmanızı mükemmelleştirir, orası kesin 😉 Özellikle çiftli ve üçlü 43T bir efsane.

Uzun lafın kısası, keçe iğnelemeye başlangıç için alacağınız keçe iğnesi 36T olsun.
Eliniz alıştıkça daha ince iğnelere geçiş yapabilirsiniz. Sırasıyla 38S, 40T, 43T olmalı.

* Keçe İnadı keçe iğnelerini buradan temin edebilirsiniz.

**Youtube Keçe İnadı kanalımda iğnelerle ilgili videolarımı da izleyebilirsiniz: youtube.com/keceinadi